PAYLAŞ

TAITRA tarafından düzenlenen E-Commerce Business Day 2016 etkinliği nedeniyle geldiğimiz Taipei’yi bir turist gözüyle gezmenin de zamanı gelmişti.

Taipei’de Tayvan’ın en önemli ticaret, kültür merkezi ve başkenti. Yaklaşık 3 milyon insanın yaşadığı bu küçük başkent yemek kültürü, sosyal yaşamı, festivalleri ve sokak satıcıları ile bizi çok fantastik ve minnoş bir yolculuğa çıkardı.

Evet minnoş! Bu kadar küçük ve sevimli insanların oluşturduğu bir topluluğa başka ne denebilirdi ki?

En minnoş Taipeililer

Tayvan yalnızca Tayvan’dır” sözünün hakkını sonuna kadar veren bir ülke. Zira Çin’le ortak kültürel, sosyal ve siyasal bağlarına rağmen Çin’den çok farklı; hem sosyokültürel açıdan hem de ekonomik açıdan çok daha gelişmiş.

Tayvan ve Taipei ile ilgili pek çok makale var, benzer bilgileri yenilemek istemem. Ek ve güzel bir bilgi olarak size artık THY’nin direkt Taipei uçuşunun olduğunu söyleyebilirim.

Ve artık Taipei gezimize başlayabiliriz. Taipei de görülmesi gereken çok fazla yer var. Bunlardan ilki ile başlıyoruz.

Taipei 101

Dünyanın en yüksek gökdeleni olma rekorunu Araplara kaptırmış olsa da hala çok ama çok heybetli. Dışardan bakıldığından lotus çiçeğini andıran bu kule mühendislik harikası. Bu kuleden en çok dikkatimi çeken ise asansörü. Dünyanın yine ikinci en hızlı asansörü de yine bu kulede.

Yandan çarklı Taipei 101

Bu arada belirtmekte fayda görüyorum. Girmek de çıkmak da son derece meşakkatli. Asansörle yalnızca 382 metre yukarı çıkabiliyorsunuz ve sonraki katları yürümeniz gerekiyor. Asansör sırası ayrı bir işkence. Çıkmak istediğinizde de öyle hadi asansöre bin in yok. Bir kaç kat aşağıda bulunan sanat müzesini gezmeniz gerekiyor.

Lungshan Temple

Taipei’nin en iyi tapınağı. Binanın çevresindeki alanlar, geleneksel hediyeler, restoranlar ve yiyecek tezgâhları satan küçük mağazalarla doludur.

Tayvan halkı ana kapıda tütsü çubukları satın alıyor ve farklı tanrılara dua etmek için (saatin ters yönünde) dönüyorlar. Birisine Paranın Tanrısı’nın nerede olduğunu göstermesini ve onun için tütsü yakmasını isteyeceğiniz tek tapınak Lungshan tapınağıdır.

Lungshan Temple
Sun Yat-Sen Anıtı – Sun Yat-sen Memorial Hall

Sun Yat-Sen, modern Çin’in babası kabul edilen düşünür ve siyaset adamı. (Tayvanlılara göre asıl Çin Tayvan topraklarıdır)İmparatorluk yönetiminin yıkılmasında önemli rol oynayarak geçici cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmiş ve 1923- 1925 arasında ülkeyi fiilen yönetmiş. Çin’in Atatürk’ü de diyebiliriz.

Dr. Sun Yat-sen’in anısına kurulan bu anıt yerel mimar Wang Da-hung tarafından tasarlanmıştır. Anıt aynı zamanda, kent sakinleri için popüler bir hafta sonu kaçışı sağlayan geniş bir parkla çevrilidir.

sun yat-sen kapısı ve ben tabikii

 

Gece Pazarları – Shilin Night Market

Tayvan’da sayısız gece pazarı var. Shilin Night Market, tartışmasız Tayvan’daki en ünlü gece pazarıdır.Yüzlerce tezgahta, Tayvanlı geleneksel atıştırmalıklardan modern harikalara kadar her türlü yiyecek satılıyor.

Shilin Night Market

Bu adamlar da ekmeğini ipten çıkaranlardan. İplik kopana kadar istediğin kadar karides yakalayıp yiyebilirsiniz. Biz denemedik 🙂

Masaj – Ayak Masajı

Adadaki tartışmasız en iyi şey. Neredeyse şehrin her yerine metro var ve hiç durmadan gezebilirsiniz. Günün tüm yorgunluğunu atmak için de mutlak ayak masajı yaptırmalısınız. Her köşe başında bir masaj salonu görebilirsiniz ama siz Foursquare’den size en yakın ve yüksek notu alanı tercih edebilirsiniz.

Masaj Salonu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here