PAYLAŞ

1984 yılında kurulan ve bugün Türkiye’de 106 mağazaya ve tanınan bir e-ticaret platformuna sahip olan Bernardo, müşterilerilerine dünyadaki trendleri ve sofra tasarım ürünlerindeki gelişmeleri yakından takip ederek; yemek takımları, çatal bıçak takımları ve sofra aksesuarlarını farklı ve modern tasarım alternatiflerini değerlendirerek seçkin koleksiyonlar sunuyor.

bernardo-logo

Bernardo kısa süre öncesine kadar AdWords’de, reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS) gibi dijital verimlilik metriklerine odaklanıyordu. Ancak, ROAS’ı yüksek tutmaya çalışmanın toplam gelir artışını yavaşlatabileceğini fark ettik. Bu nedenle şirket içi çok kanallı büyüme hedefleriyle dijital TPG’ler(Temel Performans Göstergeleri) arasındaki uyuşmazlıkları gidermek istedik. Ayrıca, kullandığımız sabit aylık bütçe yaklaşımını yeniden ele almaya karar verdik. Tüketicinin her an bağlantıda olduğu yeni dijital dünya gerçekliğini yansıtamayan bu geleneksel bütçe yaklaşımı yerine, her ay ilgili taleplerin tümünü kapsayabilen yeni bir yaklaşım benimsemek istedik. Son olarak, mağazalara daha fazla müşteri çekmek amacıyla dijital pazarlamayı hangi şekillerde kullanabileceğimizi keşfetmeye çalıştık.

Google’ın Mağaza Ziyaretleri ölçümü, bizlere dijital Arama Ağı reklamlarından elde edilen mağaza ziyareti sayısını tam olarak raporlayabilme imkanı vereceğini biliyoruz. Bernardo’da bu ölçüm yönetimi ile, kısa süre içinde tüm tıklamaların %20’den fazlasının markamızın fiziksel mağazalarından birine ziyaretle sonuçlandığını da yurtdışı örneklerinden öngörebiliyoruz. (PetSmart)

google-magaza-ziyareti

Google, Mağaza Ziyaretleri Ölçümü ve XXL, Kuzey Avrupa bölgesine hizmet veren spor ürünleri satıcısı.

XXL, Dijital Arama Ağı yatırımlarının gerçek ticari etkisini görebilmek için yeni metrikleri temel alarak omni kanal ROAS’ı (çevrimiçi ve çevrimdışı) eksiksiz biçimde hesapladı. Hesaplamadan elde ettiğimiz bilgiler sayesinde yeni stratejiler geliştirdi. İlk olarak, yapılan aramaların hem çevrimiçi hem de çevrimdışı etkinliklere etkisini ölçen birleşik bir hedef belirlendi. Ayrıca, mobil cihazlar hem online satışlarda hem de çevrimdışı mağaza ziyaretlerinde açık bir rol oynadığı için mobil teklif de yenilendi. Bütçenin kâr miktarını belirlemesi yerine, kâr miktarının bütçeyi belirlemesi sağlandı.

Bugün tüm mağaza ziyaretlerinin neredeyse %30’u mobil reklam tıklamalarından kaynaklanıyor. Bir mağazanın 5 km yakınında yapılan tıklamaların %20’den fazlası ziyaretle sonuçlanıyor ve Arama Ağı reklamlarından elde edilen tahmini çevrimdışı gelir miktarı çevrimiçi gelirlerden iki kat daha yüksek.(XXL)
Çok kanallı ROAS, sadece e-ticarete dayalı ROAS’tan altı kat daha yüksek. Yeni çok kanallı yaklaşımı sayesinde, mağazalarımıza gelen ziyaretçi sayısını belirgin şekilde arttı ve çok kanallı gelir büyük oranda yükseltti.

google-magaza-ziyareti

Tüm bu bilgi ve gelişmeler üzerine Bernardo ve biz artık e-ticaret ve çevrimdışı satışları birbirlerinden ayrı düşünmek yerine, çok kanallı TPG’lere sahip çok kanallı satıcı haline gelmeyi omni büyümenin anahtarı olarak görüyor ve tüm çalışmalarımızı da bunun üzerine kurguluyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here