PAYLAŞ

2016 yılında Türkiye’de de bir kaç firma omni-channel “mottosu” ile tüketicilerine hizmet vermeye başladığını duyurdu. Neredeyse tüm şirket CMO ve CTO’lar bu kavram ile yatıp kalkar oldu.

“İyi de nedir bu Omni-Channel ya da asıl soru şu; Omni-Channel ne değildir?”

Türkçe karşılığı “Çok Kanallı” anlamına geldiği için markalar farklı ticaret kanallarını kullanarak birden fazla kanalla tüketiciye ulaşmaya ve satış gelirlerini arttırmaya çalışıyorlar. Çok da haklılar…

Retail Systems Research LLC’nin analizine göre de çok kanallı alışveriş seçeneği sunan firmalar tek kanallılara nazaran daha karlılar. Buraya kadar herşey güzel ama bir düşünelim; bundan 10 yıl önce de tüketiciye internet, fiziksel mağaza ve çağrı merkezi gibi farklı kanallardan ulaşmaya çalışmadık mı? Evet!

Omni-Channel-Nedir?

İşte, tam olarak gelmek istediğim nokta da bu…

Omni-Channel; en az iki farklı kanalın simultane olarak müşteriye sıra dışı ve yenilikçi bir alışveriş deneyimi sunmasıdır ve asla çok kanallı bir iletişim ya da pazarlama stratejisi değildir.

PAYLAŞ
Sonraki makaleTarkan 10 Albümü ile “Yolla” Dedi
Üzeyir Karakaş, 11 Mayıs 1981 İstanbul doğumlu. Türk İnternet ve Perakende girişimcisi ve iş adamı. Ekolay, Nesine, Reteyes, Altıncı Cadde ve Evmanya gibi şirketlerin yöneticisi/kurucusu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here