PAYLAŞ

Mağaza performansını ölçmek için yalnızca satış rakamlarını kullanmak hikayenin tamamını anlamaya yetmez.

Yalnızca satış verileri ve geliri temel almak size en iyi performans gösteren mağazalarınızı gösterebilir ancak gerçek şampiyonların kim olduğunu söylemek için ziyaretçi bilgilerini de veri gurubunuza eklemeniz gerekmektedir.

Perakendenin yarınına ışık tutmak ve bu yazımıza konu olan verilerin toplanmasını sağlayan yerli ve yabancı birçok çözüm ve teknoloji mevcut.

Tutarlılık, sayma fonksiyonalitesi, analiz ve ek kabiliyetleri, çevre koşullarından etkilenme, kurulum ve bakım ihtiyacı, veri üretme ve aktarma kabiliyeti ve tabiki satın alma maliyeti gibi birçok kriter değerlendirmesi yaparak kendinize en uygun çözüme sahip olabilirsiniz.

Amacınız sadece mağazanıza giren-çıkan kişi sayısını ölçmekse Beam Counter gibi tutarlılığı çok yüksek olmayan diğer çözümlere nazaran daha uygun fiyatlı ürünlere yönelebilirsiniz.

Beam Counter haricinde Video Counter, Thermal Counter, 3D Sessor ve Intelligent Mat gibi farklı teknolojilere sahip çözümler de mevcut.

Markanız için en doğru çözümü bulmak için aşağıdaki tablodan faydalanabilirsiniz.
Tablodaki çözümleri bir örnek ile açıklamak gerekirse ve güncel de bir örnek olması için, diyelimki bir parti seçim programı için uygun bir yerde seçmenlerine hitab edecek. Siz de bu konuşmayı kaç kişinin dinlediğini kaç kişinin bu alanda toplandığını öğrenmek istiyorsunuz. Bunun için en uygun çözüm elbetteki Intelligent Mat olacaktır.
Giriş kapısının önüne serin, ohh miss. Üzerine yağmurda yağsa da tutarlı bir şekilde sayfaya devam edecek ve Wi-Fi özelliği ile veriyi Cloud bir ortama rahatlıkla aktarabilecektir.

Tüm bu çözümlere rağmen Türkiye için mağaza içi analiz sistemleri maalesef hala “Yarının konusu”.
Henüz büyük ve orta ölcekli perakende firmaları bile konuya yalnızca “kişi sayma” noktasında yaklaşıyor. Hal böyle olunca yerli bir girişim olan V-Count kişi sayma çözümü Türkiye perakendesinde en popüler çözüm haline geldi. Hakkını da yememek lazım son yıllarda mağaza analiz sistemleri noktasında da kendini bir hayli geliştirdi.

Tüm bu teknolojilere ve çözümlere detaylı bir şekilde baktığımızda ise karşımıza en iyi çözüm olarak 3D Sensörler çıkıyor. Dünyanın en büyük perakende firmalarından Ecco, Hugo Boss, Swatch, Burberry, Lacoste, Adidas, Lego gibi firmalar mağaza içi analiz sistemleri çözümü için 3D sensörleri(Brickstream) kullanmaktadır.
3D sensör çözümleri noktasında en başarılı teknoloji ise bir Amerika üretimi olan Brickstream.
Brickstream tek bir cihazla yeni nesil analiz yapabilen, müșterilerin davranıșsal verilerini toplayarak trafik, servis, bekleme gibi ölçümlemeleri yapma imkanı veren ve perakendecilerin mağaza operasyonlarını ve trafiği daha iyi anlamalarına yardımcı olan bir teknoloji .
Türkiye’deki uygulayıcısı ise Reteyes.

Yazının başından beri “mağaza analiz sistemleri” dedik ama nedir bu sistem ve ne faydası var hiç değinmedik.

Mağaza analiz sistemlerini etkileşim alanlarını ve faydalarını basit olarak 4 ana başlık altında toplamak mümkün.

1-Trafik ve Dönüşüm Analizi
Kişi sayma sistemlerinin çok yetersiz kaldığı günümüzde ek çözümlerle mevcut mağaza altyapısı, ödeme ve kasa sistemleriyle entegre şekilde çalışarak tüm veri kaynaklarından gelen veri ile mağaza, alan, reyon, ürün, zaman gibi farklı bilgileri gerçek zamanlı olarak görmek ve analiz etmek mümkündür.
2-Kasa ve Kuyruk Analizi
Müşterilere en iyi alışveriş deneyimini yaşatmak yalnızca ciro artışı değil aynı zamanda müşteri sadakatinin de artmasını sağlar. Müşteri sadakatinin yüksek olmadığı fiyata duyarsız mağazalarda kasada 2 dakika bekleyen müşterilerin %95’i ürünlerini kasada bıraktığı bilinmektedir.
Kasa ve kuyruk analizi ile, müşterilere verilen servisin kalitesini, ortalama servis süresini, kuyruktan kaçan müşteri istatistikleri, servis alanı performansı gibi bilgilere sahip olursunuz.
3-Vitrin ve Reyon Etkileşim Analizi
Güzel hazırlanmış bir kombin, estetik bir vitrin ve mağaza dizaynı, iyi ışıklandırma, ferah, güzel, temiz kokan bir ortam, güler yüzlü mağaza personelleri. Tüm bu sayılan faktörler insanların bilinçaltını olumlu olarak etkiler ve alışverişe yönlendirir.
Mağaza ziyaretçisinin etkileşime geçtiği her alanın(Reklam panonu, vitrin, raf gibi) ziyaretçi, etkileşim süresi, etkileşime geçen kişilerin yaş, cinsiyet gibi profil analizini yapabilmek performans ölçümü ve optimizasyon yapabilme imkanı verir.
4-Yoğunluk ve Hareket Analizi
Mağaza içerisinde en değerli alanları anlamak, trafiğin akışını görebilmek bir perakendeci için son derece önemlidir.
Sezonsal olarak mağaza yerleşimi yapan ve görsel düzenlemesini değiştiren perakendeciler için en etkin mağaza yerleşimini sağlamak çok önemlidir. Yapılan araştırmalar ve vaka çalışmaları, yoğunluk ve hareket analiz çalışmaları ile yapılan mağaza yerleşimi ve alan optimizasyonunun ciroların %20′lere kadar arttırılabildiğini göstermiştir.

PAYLAŞ
Sonraki makaleTarkan 10 Albümü ile “Yolla” Dedi
Üzeyir Karakaş, 11 Mayıs 1981 İstanbul doğumlu. Türk İnternet ve Perakende girişimcisi ve iş adamı. Ekolay, Nesine, Reteyes, Altıncı Cadde ve Evmanya gibi şirketlerin yöneticisi/kurucusu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here