PAYLAŞ

”Dönüşüm oranın %1 artışı, %4 gelir artışı sağlar.”

Günümüzde perakendecilerin objektif olarak mağazaların performanslarını değerlendirme ve satış potansiyelini tanımlama ihtiyacı bulunmaktadır. Müşteri trafiğini ölçümlemeden ve trafiği analiz etmeden yöneticilerin mağaza performansını arttırması neredeyse imkansızdır.

Perakendeciler mağazalarının performansını ölçümlemek ve arttırmak için her yıl milyonlarca dolar harcamaktadır. Yakın zamana kadar yapılan karşılaştırmalı analizler ve en iyi mağazaları tespit etme çalışmaları, satışlar üzerinden yapılır, mağaza içi müşteri aktiviteleri ölçümlenemediği için eksik kalırdı.

Mağaza içi analiz sistemleri sizlere ihtiyacınız olan veriyi tutarlı ve eksiksiz şekilde ölçümleme yapmanıza imkan sağlar.
Unutulmamalıdır ki, ne kadar satışın olmadığını bilmek en az ne kadar satışın olduğunu bilmek kadar önemlidir.
Mağazalarınızın potansiyelini ve kaçırdığınız fırsatları anlayarak geliştirme alanlarını yakalayabilirsiniz. Satış hedefinin yanında dönüşüm ve servis hedefleri de vererek mağazalarınızı çok daha etkin yönetebilirsiniz.

Mağaza içi analiz sistemlerinin başlıca çözümleri aşağıdaki gibidir;

  • Mağaza giren, çıkan ziyaretçi sayıları ve müşteriye dönüşüm oranları,
  • Mağaza-mağaza, bölgesel ve ulusal, zamana bağlı trafik ve dönüşüm karşılaştırmaları,
  • Mağazada geçirilen süre ve karşılaştırmaları,
  • Kasa, servis, soyunma kabini bekleme süre ve kuyruk ölçümü,
  • Mağaza içi pazarlama ve tanıtım araçları ile etkileşen müşteri sayısı ölçümlemeleri ve mağaza performansı analizi yapma imkanı verir.
PAYLAŞ
Sonraki makaleTarkan 10 Albümü ile “Yolla” Dedi
Üzeyir Karakaş, 11 Mayıs 1981 İstanbul doğumlu. Türk İnternet ve Perakende girişimcisi ve iş adamı. Ekolay, Nesine, Reteyes, Altıncı Cadde ve Evmanya gibi şirketlerin yöneticisi/kurucusu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here